Båtliv och fiske
Esbo är känt för sin vackra skärgård och utmärkta möjligheter till båtliv. Staden har ca 4 000 båtplatser i ett flertal båthamnar, skötta av båtklubbarna.
Kanoter och kajaker kan hyras exempelvis vid Oitans Friluftscenter eller vid Café Merenneito. Se även programservice till sjöss.
Mera information om båthamnarna finns på Esbo stads Kultur och idrott -sidor.
Fiske
I Esbo är mete och pimpelfiske är fritt för alla. För nät och andra fasta redskap behövs särskilda licenser som enbart säljs åt esbobor. Tillstånd för dragfiske säljs också åt icke-esbobor. Tillstånden kan köpas vid stadens samservicekontor och till tillståndet hör en karta över fiskevattnen.
På kuststräckan utanför Esbo och runt friluftsholmen Bylandet i Kyrkslätt finns 8 000 ha fiskevatten med samordnade fiskelov. Årligen utplanteras tiotusentals havsörings- och gäddyngel på området.
Mera information om fisket finns på Esbo stads Kultur och idrott -sidor.




